doporučení
Detoxikace a omlazení organismu jako cesta k rovnováze
Prostředkem k dosažení rovnováhy a udržení si dobrého zdraví jsou detoxikační potravinové doplňky a detoxikační programy. Klasická medicína neřeší ve většině případů příčinu zdravotních problémů, ale jen důsledky. Ájurvéda však nechce nahrazovat klasickou medicínu, neboť někdy je vhodnější a potřebnější léčit nemoc léky nebo operací. Ájurvéda léčí celé tělo, mysl a duši. Zaměřuje se na příčinu nemocí a snaží se jim předcházet.
Příčinou mnoha nemocí a zdravotních problémů jsou fyzicky přítomné toxiny. Ty potom mohou trvale poškozovat tělesné tkáně a způsobovat chronické nemoci. Infekční ložiska pak mění psychiku člověka a jeho chování. K tvorbě toxinů přispívá hlavně nevhodná strava a nápoje, cigarety, alkohol, znečištěné životní prostředí, negativní myšlenky, nesprávné myšlení, emoce a stres.
Pokud se podaří detoxikační kůrou odstranit tyto látky z organismu, pak obvykle zmizí spousta obtíží. Pravidelnými detoxikacemi lze odstranit trvale i některá onemocnění. Za pomocí detoxikace dochází k zásadním změnám, k návratu do rovnováhy a zároveň k psychické proměně člověka. Proto je tak prospěšné a důležité zařadit do svého života pravidelné detoxikace už i jako prevenci obtíží a chronických problémů a to obzvláště na jaře nebo při novoluní a dalších vhodných planetárních konstelací.
Je potřeba si uvědomit a počítat s tím, že u některých jedinců může čištění organismu být doprovázeno vykašláváním hlenů, změnami v barvě moči, průjmem, ekzémy zarudlou tváří či svědivými pocity po těle. Není třeba se toho bát, jsou to jen běžné tělesné příznaky provázející odchod toxinů, vnitřních jedů z těla a bakterií z pórů.
Vhodnými detoxikačními prostředky jsou rovněž detoxikační masáže a zábaly, napařování těla bylinnými oleji, saunování, horké koupele, vhodná strava bez přemíry tuků, hlenovitých složek a alkoholu, tělesná aktivita jako prostředek odbourávání stresu a naše detoxikační potravinové a tělové doplňky. Při vaší návštěvě vám rádi poskytneme potřebná doporučení a poradíme, jak s doporučenými přípravky zacházet.
Pro jednotlivé skupiny lidí se doporučuje jiná délka detoxikačních programů. Ta je odvislá od přirozené konstituce člověka, od poměru dóš v těle. Dlouhodobý půst není vhodný, neboť může způsobovat fyzický stres, narušit metabolismus a vyvolat nerovnováhu. Krátkodobý půst je vhodný při zácpě, přítomnosti toxinů, nachlazení, horečce.
Jak dosáhnout rovnováhy vhodnou stravou a životním stylem
Každý přišel na svět s určitou vrozenou konstitucí. Aby byl člověk zdravý, je třeba aby se nacházel v psychické a fyzické rovnováze. Tato rovnováha může být dosažena, když žije v harmonii se svým vrozeným konstitučním typem. Takže i stravovat by se měl podle svého tělesného typu.
Vaše konstituce je dána kombinací jednotlivých elementů vyplývajících mimo jiné z vašeho data narození. Čas od času se dostávají energie do nerovnováhy, některého elementu je nadbytek, jiný zase ubude a tak se objevuje psychická nevyrovnanost a v závažnějším případě psychické a fyzické zdravotní komplikace. Mezi faktory, které je způsobují patří stres, znečištěné životní prostředí, aktuální kosmické energie ve vztahu k horoskopu zrození, negativní myšlenky a pocity, a ve velkém množství rovněž nevhodná strava a životní styl, který člověku nesvědčí.
Řada lidí si obvykle vůbec neuvědomuje, jak důležité je být v souladu se svojí přirozeností.
A proto
- poznejte svoji přirozenou konstituci a upravte své stravovací návyky a denní režim
- podle svého aktuálního zdravotního stavu upravte svůj životní styl a výběr potravin
- dbejte na to, CO, KDY a JAK jíte
Rovněž
- nepřejídejte se
- nejezte ve stresu, nejezte při chůzi, nejezte vestoje
- soustřeďte se na vůni, barvu, chuť jídla a nepospíchejte
Složení jednotlivých jídel, používání koření, bylinek by mělo být individuálně přizpůsobováno konkrétnímu člověku a tomu, v jaké se momentálně nachází situaci. Správnou výživou, volbou vhodných potravin, nápojů, bylin a koření a životním stylem lze vyrovnávat extrémy, podporovat silné stránky, harmonizovat své tělo, mysl a duši, přibližovat se svému životnímu potenciálu.
Žít vlastním potenciálem a nalézat vlastní sílu je to, co léčí.
Jak hubnout
Ájurvéda pomáhá při obezitě. Ta je způsobena přílišnou tvorbou podkožního tuku. Trávicí síla je obvykle oslabena. Tak se probouzí těžká energie Kaphy. Je to případ, kdy Kapha je zvýšená. Přitom člověk ani nemusí tolik jíst.
Je třeba odstranit nadbytek této energie, a to nikoliv přísnou dietou a půstem, ale úpravou metabolismu. Je třeba podpořit proces spalování tuků zvýšením trávící síly (ohně) v těle. Když bude organismus efektivně spalovat, vrátí se do svého přirozeného stavu.
Prvním krokem je očista těla za pomocí speciálních ájurvédských a dalších produktů a doporučení a poté správně fungující metabolismus. Pro zvýšenou energii Kaphy platí doporučení ohledně úpravy spánku, pohybu, stravování, nápojů a technik vaření a používání správného koření.
Pak je možný i druhý případ, kdy se člověk extrémně přejídá. V nerovnováze se pak nachází Váta a Pitta. Tyto dvě dóši jsou sníženy. Pokud Váta nepracuje tak, jak by měla, nedovede pohybovat lymfou, z toho se hromadí toxiny. Dále špatně funguje štítná žláza a metabolismus je pomalý. A je tu nadváha. Když je nízká Pitta, akumuluje Kapha tukové buňky a vzniká obezita.
Pokud trpíte nadváhou, zamyslete se nad tím, co, jak a kdy jíte.
Tělo dobře ví, co mu dělá dobře. Člověk nejvíce potřebuje ta jídla, která obsahují chutě, jež odpovídají jeho přirozenému regulátoru. Proto je vhodné vybírat si stravu, která vyrovnává váš převažující regulátor – dóšu a stimuluje dóši ostatní.
Nejčastějšími příčinami tloustnutí jsou
- špatné stravovací návyky, kdy lidé nejí kdy mají skutečně hlad, ale chuť
- mají organismus zanesený toxiny
- přílišné zavodnění organismu
- nevhodné diety
- snížení příjmu kalorií
- zmenšování porcí, vynechávání některých denních jídel
- nepravidelná strava
- zpomalený metabolismus
- překyselení organismu
Podívejte se jaké chyby dělají níže uvedené typy osob
„dietáři“ – tito lidé se snaží velmi usilovně zbavit přebytečných kil a tak drží nejrůznější diety. Neznají však to, co by bylo vhodné jíst. Jedí potraviny s nízkou energetickou hodnotou a nevhodného složení. Přijímají hodně tuků ve formě uzenin a mléčných výrobků. Nepřijímají kvalitní sacharidy a postrádají přísun energie. Tělo reaguje tak, že metabolismus se zpomaluje a ukládá tak energii do zásob. Výsledkem je nabírání kilogramů resp. stejná váha.
Tito lidé by měli jíst 5-6x denně a to vyváženou stravu se všemi živinami. Měli by se hodně pohybovat.
„manažeři“ – jídlo neřeší, považují je za zdržování se od práce, jedí nepravidelně – často až večer. Pokud si něco dají přes den, jedí rychle a neřeší, co vůbec jedí. Jejich organismus tedy rovněž vytváří zásoby a člověk tloustne.
Tito lidé by měli jíst pravidelně a častěji a dbát na pestrou stravu. Denní dávka by měla obsahovat cca 55% sacharidů, 30% tuků a 15% bílkovin.
Nastartovat metabolismus je možné několika způsoby
- na počátku je vhodné vyčistit organismus 2-3 denní detoxikační kůrou. K detoxikaci může napomoci i sauna,
- pak je třeba zásadně upravit stravovací návyky - jíst 3-5x denně pestrou a vyváženou stravu, pít vhodné množství vhodných tekutin a ve správnou dobu, méně solit, používat vhodná koření a byliny, nepouštět se do drastických diet či dokonce nejíst
- je třeba pohybovat se a dostatečně dlouho spát,
- přirozeně zdravý metabolismus pomáhají udržovat i vhodné doplňky stravy -např. Koenzym Q10. Naše tělo ho produkuje s postupujícím věkem stále méně a méně, což oslabuje metabolické procesy.
Jak být zdravější
Jsme zdraví, pokud:
- všechny tři dóši jsou v rovnováze
- všechny smysly a tkáně správně fungují
- odpadní látky se vytvářejí a přirozeně vylučují
- tělní kanálky nejsou zablokované
- metabolismus (trávení) a zažívání jsou v pořádku, máme přirozenou chuť k jídlu
Spánek
- doporučuje se vstávat před východem Slunce
- doba spánku u člověka v rovnováze by měla činit minimálně 6-7 hodin denně
- snažte se vstávat a uléhat přibližně ve stejnou dobu
- jang (muži) má spát méně, jin (ženy) více
- přes den není vhodné spát (výjimku tvoří Váty, krátký odpočinek po obědě, horké dny, staří a nemocní lidé)
- před spaním nepít kávu, černý a zelený čaj (nejpozději do 15.00h), nekouřit
- večer se doporučuje jíst jídla lehká, vegetariánská, vhodný je šálek teplého mléka se špetkou muškátového oříšku nebo kardamonu a plátkem zázvoru a trochou medu, mořské řasy, tofu, banány, vhodný je meduňkový a heřmánkový čaj, rozmačkaný banán s medem
- jíst a pít naposledy 3 hodiny před spaním
- vhodná je teplá koupel a olejová masáž (hlavně pro Váty a v zimě i pro ostatní typy, olej užívat podle individuální konstituce)
- večer by člověk měl uléhat do 23.00h
- místnost pro hlavní spánek by měla být zatemněna a řádně vyvětrána, teplota ca 18-22 st.
- dbejte na kvalitní matrace („líná pěna“)
- místnost můžete lehce provonět levandulí
- před spaním je vhodné číst
- nepouštějte do své mysli negativní myšlenky, myslete spíše jen na to pěkné, co jste kdy zažili
- sex je ideálním večerníčkem
Strava
- ráno vypijte nalačno sklenici teplé převařené vody
- omezte solení
- omezte cukr, tučná a smažená jídla
- vařte z čerstvých surovin
- dbejte na správné kombinování potravin
- používejte vhodné druhy koření
- jezte potraviny odpovídající vašemu konstitučnímu typu
- hodně pijte
- jezte jen, když máte hlad
- jezte výhradně v sedě
- snídejte mezi 7-8 hod. nejlépe teplou snídani
- obědvejte mezi 11-13 hod., oběd by měl tvořit hlavní jídlo dne
- večeřte do 18 hodiny (pro Kaphu do 16h)
- nehltejte, soustřeďte se na to, co jíte, jezte raději v klidném a harmonickém prostředí
- jezte pestrou a vyváženou stravu, t.j. dbát na to, aby makrosložky a mikrosložky byly ve správném poměru a žádná tělu nechyběla
- jezte minimálně 3x denně
Vylučování odpadů
- zrána se doporučuje kloktat mezi zuby olej
- zrána se vyprázdněte
- na stolici choďte max. 2x denně
- nezadržujte močení
Mytí
- škrabkou na jazyk očistěte povlak na jazyku vzniklý během noci, příp. provádějte i během dne, zvl. po jídle
- používejte správné zubní kartáčky, vhodnější jsou menší, pravidelně obměňujte
- čistěte si zuby a mezizubní prostory – nejlépe po každém jídle
- před mytím 15-30 min. je vhodné provádět olejovou masáž těla, vhodný je lehce zahřátý olej (zvl. v zimě a pro Váty), možno i po mytí u Váty, Kapha a Pitta by měly oleje používat max. 2-3x týdně, oleje vybírejte podle svého typu (Váta – olivový, sezamový, ricinový, mandlový/ Pitta – kokosový, dýňový, mandlový, slunečnicový/ Kapha – hořčičný, kukuřičný, světlicový)
- Váty mohou používat horkou lázeň, Pitty a Kaphy spíše studenější vodu
- mytí hlavy zakončete studenou vodou (vlasy jsou lesklejší a mysl se nám projasní)
- sprchujte se teplou vodou bez použití mýdla
- nemyjte se do hodiny po jídle
Sex
- sex během večera, nejlépe po 23hod.
- nejdříve 2 hodiny po jídle
- alespoň 3x týdně
- s láskou, láska a láska - sex nejen pro uspokojení přirozené potřeby
Cvičení
- nejlépe ráno
- druh cvičení volit podle konstitučního typu
- při cvičení dobře a hluboce dýchat
- necvičit při nemoci a tělesném či psychickém vyčerpání organismu, po jídle
- procházka po snídani a po večeři podpoří proces zažívání
♣ Kdyby Rudolf II. věděl, co všechno pomáhá omlazení organismu a dosažení dlouhověkosti…….
Proč užívat antioxidanty, aneb víte, že
každá buňka našeho těla je napadána volnými radikály přibližně 10.000 krát za den?
Abychom tomu zabránili, musíme minimalizovat účinky volných radikálů dostatečným příjmem antioxidantů. Odborníci tvrdí, že mohou snížit riziko propuknutí více než 80% nemocí. Antioxidanty neutralizující účinek volných radikálů, které se podílejí na rozvoji arteriosklerózy (poškození buněčné stěny ukládáním tuků) a tím zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, urychlují proces stárnutí tělních tkání. Pravděpodobně mají vztah í ke vzniku kornatění cév, cukrovky, revmatické artritidy, ale i Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci (Alzheimerova nemoc = předčasná degenerace mozkové kůry; Parkinsonova nemoc = klidový třes a porucha svalového napětí v důsledku poškozeni mozkových center).
Jak již bylo výše naznačeno, antioxidanty velmi pozitivně ovlivňují naše zdraví. Snižují pravděpodobnost srdečně-cévních nemocí, podporují imunitní systém, správné fungování tlustého střeva, zlepšují kvalitu pokožky, snižují problémy s dýcháním, snižují riziko vzniku rakoviny.
Jestliže chcete být zdraví, pak jezte zejména tyto potraviny:
Vitamin A a karotenoidy obsahují: - mrkev, dýně, brokolice, sladké brambory, rajčata, kapusta, broskve, meruňky (jasně zbarvené ovoce a zelenina), zelené fazole, žlutý meloun Vitamin C obsahují: - citrusy jako pomeranče a limetka, zelené papriky, brokolice, listová zelenina, jahody a rajčata, mango, černý rybíz, mango Vitamin E obsahují: ořechy a semena, celozrnné potraviny, listová zelenina, obilniny, olivový olej Selen obsahují: - Ryby a mořské plody, červené maso, vejce, česnek, celozrnné potraviny, obilniny, kuřecí maso Flavonoidy obsahují: - sója, červené víno, hroznové víno, granátová jablka, brusinky, zelený čaj, citrusy, cibule Polyfenoly obsahují: - tymián, oregano
Lykopen obsahují: - rajčata a rajčatové produkty Lutein obsahují: kapusta, brokolice, kiwi, špenát Lignan obsahují: - lněná semínka, ovesné vločky, ječmen, žito Nedostatek antioxidantů v potravě je vhodné nahradit pomocí doplňků stravy, které vám rádi doporučíme, případně dodáme.
ANTICELULITIDNÍ PROGRAM: - mezoterapie dermarollerem – vpravení účinných anticelulitidních látek do pokožky – LZE ZAKOUPIT ZDE - stravovací režim s preferováním zeleniny, celozrnných obilovin a pečiva, luštěnin a nízkotučných mas a mléčných výrobků - dostatečný pitný režim, 2-3 litry čisté vody bez bublinek a bylinných neslazených čaj, voda s citrónem - dostatek pohybu na rozproudění lymfy - střídavé sprchování teplou a studenou vodou (60 – 80 sekund se sprchujte teplou vodou a 20 sekund studenou vodou) - provádění lymfodrenáže a podtlakové masáže - provádění manuální anticelulitidní masáže - anticelulitidní teplé zábaly s chili, skořicí - provádění detoxikace
♣ Jak dosáhnout rovnováhy vhodnou stravou a životním stylem Každý přišel na svět s určitou vrozenou konstitucí. Aby byl člověk zdravý, je třeba aby se nacházel v psychické a fyzické rovnováze. Tato rovnováha může být dosažena, když žije v harmonii se svým vrozeným konstitučním typem. Takže i stravovat by se měl podle svého tělesného typu.
Vaše konstituce je dána kombinací jednotlivých elementů vyplývajících mimo jiné z vašeho data narození. Čas od času se dostávají energie do nerovnováhy, některého elementu je nadbytek, jiný zase ubude a tak se objevuje psychická nevyrovnanost a v závažnějším případě psychické a fyzické zdravotní komplikace. Mezi faktory, které je způsobují patří stres, znečištěné životní prostředí, aktuální kosmické energie ve vztahu k horoskopu zrození, negativní myšlenky a pocity, a ve velkém množství rovněž nevhodná strava a životní styl, který člověku nesvědčí. Řada lidí si obvykle vůbec neuvědomuje, jak důležité je být v souladu se svojí přirozeností. A proto - poznejte svoji přirozenou konstituci a upravte své stravovací návyky a denní režim - podle svého aktuálního zdravotního stavu upravte svůj životní styl a výběr potravin - dbejte na to, CO, KDY a JAK jíte Rovněž - nepřejídejte se - nejezte ve stresu, nejezte při chůzi, nejezte vestoje - soustřeďte se na vůni, barvu, chuť jídla a nepospíchejte Složení jednotlivých jídel, používání koření, bylinek by mělo být individuálně přizpůsobováno konkrétnímu člověku a tomu, v jaké se momentálně nachází situaci. Správnou výživou, volbou vhodných potravin, nápojů, bylin a koření a životním stylem lze vyrovnávat extrémy, podporovat silné stránky, harmonizovat své tělo, mysl a duši, přibližovat se svému životnímu potenciálu. Žít vlastním potenciálem a nalézat vlastní sílu je to, co léčí.
|